ponedjeljak, 9. rujna 2013.

Uputstvo dijaspori: Kako se ispravno popisati?

Uputstvo kako se kao dijaspora možete popisati na predstojećem popisu. Sva tri načina su u skladu sa Zakonom o popisu i ne predstavljaju kršenje tog zakona. U suštini svi građani BiH koji su u dijaspori a imaju registrovano prebivalište u BiH i žive u BiH mjesec dana a ostalih 11 rade ili studiraju van BiH mogu biti popisani kao bosanskohercegovački građani. Uz to je dovoljno da osjećate odnosno očekujete da ćete se vratiti u BiH (u dogledno vrijeme?).  

Uputstvo dijaspori: Kako se ispravno popisati?
 U skladu sa Zakonom predstojećim popisom stanovništva, domaćinstava i stanova bit će obuhvaćeni:

a) državljani BiH s prebivalištem ili boravištem u BiH, bez obzira na to da li su u trenutku popisa prisutni ili odsutni iz države,
b) strani državljani s dozvolom za stalni ili privremeni boravak u BiH, bez obzira da li su u trenutku popisa u BiH,
c) lica bez državljanstva,
d) domaćinstva lica iz tač. a), b) i c) i
e) stanovi i druge stambene jedinice.


Obuhvat popisa – ko je uključen?

Na osnovu definicije uobičajenog mjesta stanovanja, lica koja su u trenutku popisa odsutna ili će biti odsutna iz svog uobičajenog mjesta stanovanja kraće od godinu dana treba da se smatraju privremeno odsutnim licima.
- Treba ih uključiti u ukupan broj stanovnika tog popisnog područja

Popisana lica koja ne zadovoljavaju kriterije koji su postavljeni definicijom uobičajenog mjesta stanovanja u mjestu popisivanja, odnosno ne žive, niti se očekuje da će živjeti u mjestu popisivanja, u neprekidnom periodu od barem 12 mjeseci, smatraju se privremeno prisutnim licima.
- Ne treba ih računati u ukupan broj stanovništva tog popisnog područja

Koje opcije ima BH dijaspora?

BH dijaspora ima tri opcije (vidi sliku na početku teksta):
A. Popis putem web obrasca
B. Popis dijaspore kao građana koji su trenutno van BiH
C. Popis dijaspore kao građana koji žive nav BiH

Opcija A – Popis putem Web obrasca

"Popis putem Web obrasca" (član 40. Zakona), zbrajat će isključivo državljane Bosne i Hercegovine koji ne mogu biti dio neke teritorijalne jedinice
Ovo je korisna i važna evidencija, ali se ona isključivo odnosi na veličinu i strukturu naše dijaspore.
Ovako popisani bosanskohercegovački građani neće biti dio niti imati ikakvu ulogu u svim unutrašnjim bosanskohercegovačkim odnosima, a njihova imovina može biti predmetom različitih špekulacija na lokalnoj i entitetskoj razini.

Ovo je na sve načine najlošija opcija kako za BiH tako i za one koji se popišu ovim putem.

Opcija B – Građani trenutno van BiH

Ukoliko su građani dio nekog domaćinstva u BiH (imaju oca, majku, amidžu, brata i sl. koji živi u BiH) oni trebaju odabrati opciju b) "Popis kao član domaćinstva koji se u trenutku popisa nalazi van BiH na radu/školovanju“.

Komentar: Potrebno je osigurati da nosilac domaćinstva koji se nalazi u BiH izvrši njihov popis kao lica koja su privremeno odsutna iz države zbog rada ili školovanja.

Ovako popisani bosanskohercegovački građani, zajedno sa njihovom imovinom,  imat će svoje mjesto i ulogu u svim unutrašnjim bosanskohercegovačkim odnosima, bit će dio svih socioekonomskih i demografskih analiza kako na razini te općine, entiteta/DB tako i na razini države.


Opcija C – Popis građana koji žive van BiH

Ukoliko građani nisu dio nekog domaćinstva u BiH, tada mogu odabrati Opciju C) "dolaskom u Bosnu i Hercegovinu u periodu provođenja popisa", te popisom u svojim trenutnim ili prijeratnim prebivalištem zbrajaju se sa stanovništvom tog popisnog kruga.

Komentar: Ovako, oni automatizmom postaju dio stanovništva određene teritorijalne jedinice, te u konačnici ovi građani će biti dio stalno/privremeno  nastanjenog stanovništva BiH.
Jednako kao i kod Opcije B, na ovaj način popisani građani BiH zajedno sa njihovom imovinom, također će imat svoje mjesto i ulogu u svim unutrašnjim bosanskohercegovačkim odnosima, bit će dio svih socioekonomskih i demografskih analiza kako na razini te općine, entiteta/DB tako i na razini države.


Primjer popisa lica koja su van domovine radi rada u inostranstvu i koji tokom godine borave u domovini izvjesni vremenski period

Prilikom davanja podataka za odsutnog člana domaćinstva, nosilac domaćinstva, na prvo pitanje odgovara odabirom opcije b) Član domaćinstva odsutan iz mjesta popisa zbog rada/školovanja ili boravka u drugom mjestu u BiH ili inostranstvu. Nakon toga popisivač samostalno upisuje šifru razloga odsustva iz mjesta stanovanja (odsutna osoba je prethodno upisana u “Spisak osoba” domaćinstva i ukoliko je razlog odsustva osobe rad ili boravak u inostranstvu kod stranog poslodavca ili na samostalnom radu – na pitanju 3. upisuje se šifra 05).
Naredno pitanje – pitanje 4. odnosi se na dužinu odsustva iz, odnosno prisustva osobe u mjestu popisa. Ukoliko osoba na pitanje 4. odgovori da boravi u inostranstvu kraće od jedne godine (npr. 7 mjeseci), popisivač prelazi na pitanje 5. koje se odnosi na planiranu dužinu odsustva iz BiH. Ukoliko osoba u narednom periodu namjerava biti odsutna iz mjesta popisa kraće od godinu dana (npr. 4 mjeseca) do narednog dolaska/boravka u domovini popisivač će na pitanju 5. upisati navedeni broj mjeseci. Ovako popisana osoba bit će ubrojana u stalno nastanjeno stanovništvo određene teritorije.


 Slika daje ogledni prikaz popunjene Popisnice za lice koje je privremeno odsutno iz domovine radi rada u inostranstvu, ali je dio domaćinstva u BiH, te je period od zadnjeg boravka u domovini kraći od 12 mjeseci.


Posebna pažnja

Popisivač ne smije tražiti bilo kakav dokument kojim bi popisivana osoba dokazivala svoj odgovor.

Ovo se odnosi i na JMB građanina, ličnu kartu, prijavu prebivališta, pasoš, rodni list, izvod iz knjige državljana, ZK izvadak za kući ili zemljište, te bilo koji drugi dokument kojim popisivana osoba eventualno trebala da potvrdit svoj odgovor ne neko od pitanja.

Također, po završetku upisa podataka na popisni list, prije potpisivanja lica koje je popisano, a bez čijeg potpisa popisnica neće biti validna, tražite na uvid popisni list i detaljno pregledajte da li je sve upisano u skladu sa vašim odgovorima. Ukoliko primijetite bilo kakve izmjene, ili samovoljno dopisane podatke od strane popisivača, odbijte istu potpisati, i tražite da vas ponovo popiše na novi popisni list. Ako popisivač odbije vaš zahtjev, obratite se Opštinskoj popisnoj komisiji radi zaštite vaših prava. 

Nema komentara:

Objavi komentar